zdjęcie przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to system alternatywny dla zbiornika na nieczystości ciekłe potocznie zwanego szambem. Jest to zespół urządzeń służących do gromadzenia, oczyszczania i neutralizacji ścieków wytwarzanych w gospodarstwie domowym. Po oczyszczeniu ścieki mogą być bez ryzyka dla środowiska naturalnego, wprowadzone do gruntu, rowu melioracyjnego albo dowolnego zbiornika wodnego.

schemat przydomowej oczyszczalni ścieków
Schemat sieci rozsączającej - widok z boku
schemat przydomowej oczyszczalni ścieków
Schemat sieci rozsączającej - rzut z góry

Najważniejsze informacje

Od 9 sierpnia 2022 roku obowiązują istotne zmiany przepisów dotyczących przydomowych oczyszczalni ścieków w Polsce. Te zmiany dotyczą około 300 tysięcy właścicieli takich oczyszczalni, podmiotów wywożących nieczystości ciekłe oraz 2477 gmin.

Poniżej przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące zmian w przepisach:

1. Definicja nieczystości ciekłych: W nowelizacji definicji art. 2 Ustawy o Czystości i Ochronie Zasobów Wód (UCZIP) rozszerzono zakres pojęcia “nieczystości ciekłych”. Określeniem tym objęto również ścieki gromadzone w osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków. Tym samym, od 9 sierpnia 2022 roku, takie “ścieki” należy traktować jako “nieczystości ciekłe” podlegające przepisom UCZIP, a nie jako “odpady”.

2. Wymagane jest zgłoszenie wodnoprawne na wykonanie urządzenia wodnego (wylotu ścieków z przydomowej oczyszczalni) w przypadku, gdy wprowadzamy ścieki do ziemi w ramach “zwykłego” korzystania z wód. Dotyczy to sytuacji, gdy ilość ścieków na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego nie przekracza łącznie 5 m³/d, odbywa się na własnym gruncie i nie oddziałuje na grunty sąsiednie.

Ustawa Prawo wodne

Powyższe wymagania reguluje ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2023 poz. 1478 z późniejszymi zmianami). Warto zaznaczyć, że zgłoszenie wodnoprawne na przydomową oczyszczalnię trzeba złożyć w odpowiednim Nadzorze Wodnym jeszcze przed złożeniem zgłoszenia budowlanego.

Podsumowując: Na budowę przydomowej oczyszczalni nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne, ale należy zgłosić wykonanie urządzenia wodnego (wylotu ścieków z przydomowej oczyszczalni) w przypadku, gdy wprowadzamy ścieki do ziemi w ramach “zwykłego” korzystania z wód.

Zgłoszenie, czy pozwolenie na budowę?

Jeśli chcesz zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę, nie musisz uzyskać pozwolenia na budowę, ale musisz zgłosić to właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Do zgłoszenia powinniśmy załączyć następujące dokumenty:
– oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane
– mapę geodezyjną z naniesioną lokalizacją oczyszczalni
– projekt techniczny oczyszczalni lub dokumentację techniczną wydaną przez producenta
– pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane przez przepisy odrębne, np. pozwolenie lub zgłoszenie wodnoprawne, decyzja o warunkach zabudowy, decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego

Zgłoszenie powinno być złożone co najmniej 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Jeśli w tym czasie nie otrzymasz sprzeciwu z organu administracji architektoniczno-budowlanej, możesz przystąpić do budowy oczyszczalni.

Warto zaznaczyć, że przydomową oczyszczalnię możemy również zaprojektować razem z budynkiem mieszkalnym w ramach w ramach jednego zamierzenia budowlanego i wtedy należy uzyskać pozwolenie budowlane na całość inwestycji. Przydomową oczyszczalnię ścieków projektujemy na etapie projektu zagospodarowania działki lub terenu w ramach projektu indywidualnego lub adaptacji projektu typowego

Scroll to Top