Od czego zacząć poszukiwania idealnego projektu domu?

W pierwszej kolejności każdy planujący budowę domu powinien mieć działkę, na której posadowi budynek. W zależności od lokalizacji należy sprawdzić, czy działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania terenu, jeżeli nie posiada MPZT, należy wystąpić o warunki zabudowy.

Ograniczenia dotyczące budowy domu na działce

W wymienionych dokumentach zawarte są ograniczenia dotyczące budowy domu na działce. Przed wyborem projektu należy koniecznie się z nimi zapoznać.
Ograniczenia dotyczą przeważnie:
– lokalizacji budynku na działce (nieprzekraczalna linia zabudowy),
– maksymalnej powierzchni zabudowy,
– wymiarów elewacji i wysokości domu,
– kształtu dachu i jego nachylenia,
– rodzaj ogrzewania budynku,
– sposób odprowadzania ścieków,
– sposób dostarczenia wody i energii do budynku.
Pierwszy ważny punkt mamy już odhaczony 🙂

Rozkład pomieszczeń oraz ich liczba

Kolejnym ważnym krokiem jest zastanowienie się nad liczbą pomieszczeń w budynku oraz ich rozmieszczeniem. Dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny, w końcu planujemy w nim spędzić większość życia.

Do standardowych pomieszczeń można zaliczyć: kuchnię, pokój dzienny, sypialnie, łazienkę oraz kotłownię. Często w projektach pojawiają się dodatkowe pomieszczenia w tym m.in. garderoba, spiżarnia, pomieszczenie techniczne, pralnia czy garaż. Wybór dodatkowych pomieszczeń jest kwestią indywidualną.

Konsultacja z architektem

Przed zakupem projektu warto skonsultować się z architektem, który doradzi nam, czy rozkład pomieszczeń w budynku ma sens. Projektant może narysować nasz budynek na mapie i określić usytuowanie domu względem stron świata, co jest bardzo ważne ze względów wymaganego doświetlenia pomieszczeń oraz energii, która dostaje się do budynku oraz z niego wypływa. Rozmieszczenie okien w budynkach może znacznie wpływać na charakterystykę energetyczną budynku. 

Zapraszamy do konsultacji z naszym architektem, który pomoże w wyborze projektu oraz wykona adaptację projektu budowlanego 🙂

Koszty budowy - ważny czynnik!

Ostatnim z głównych punktów jest sprawdzenie, czy wybrany dom mieści się w naszym budżecie. Wiele biur projektowych udostępnia na stronie internetowej przybliżone koszty budowy domu, które w ostatnich latach niestety znacząco wzrosły.

Na tym etapie należy także przeanalizować, czy całość prac budowlanych zlecamy firmie wykonawczej, czy może damy radę część robót wykonać sami. Podczas budowy domu nawet 40% kosztów może stanowić robocizna, zatem najprostsze praca warto wykonać samemu lub np. z pomocą rodziny.

Podsumowanie

Wybór projektu nie należy do rzeczy łatwych. W Internecie mamy kilkanaście biur architektonicznych, które oferują projekty typowe. Jeżeli nie znajdziemy projektu, który spełnia nasze oczekiwania, warto zdecydować się na projekt indywidualny, który będzie odzwierciedlał w 100% naszą wizję. Budowa domu na podstawie projektu indywidualnego może być też nawet kilkanaście procent tańsza niż na podstawie projektu gotowego, ale to już temat na inny artykuł.